وب سایت دبیرخانه هیت عالی نظارت بر سازمانهای صنفی

پرینت

تولید راه حل نهایی همه مشکلات کشور و راه حفظ استقلال و قدرت کشور در صحنه ملی و بین الملی است

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر لزوم کاهش نرخ تسهیلات بانکی گفت: بخش خصوصی واقعی باید به صحنه بیاید و شانه اش را زیر بار کار بگذارد و اهلیت ها را کنترل کند.
به گزارش شاتا، محمد شرعتمداری در نشست با اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اولین و آخرین مشکل صادرات کشور را باور دانست و گفت: صادرات داروی شفابخش اقتصاد کشور است و عزم ملی برای تحقق این باور باید به وجود آید. 
وی تولید را راه حل نهایی همه مشکلات کشور و راه حفظ استقلال و قدرت کشور در صحنه ملی و بین الملی دانست و گفت: باید عزم جدی برای رسیدن به آن نیز فراهم شود و هنوز تا نقطه نهایی این باور فاصله داریم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت حضور خود در این جلسه را نشان دهنده دست همکاری دولت به سمت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی به عنوان پارلمان بخش خصوصی تعبیر کرد و افزود: با روی گشاده و گوش باز آماده شنیدن مطالب و مسایلی هستیم که از سوی این مجموعه به عنوان نماینده بخش خصوصی به ما منعکس می شود و باید با قلب سلیم و بدون حب و بغض همه مطالب را بشنویم و تلاش کنیم با سعه صدر حتی اعتراض‌هایی که وارد نیستند را نیز تحمل کنیم.
شریعتمداری با بیان اینکه  قطعاً یک تنه قادر به حل مشکلات نیست، بدون کمک شما حل این مشکلات مقدور نیست ، گفت:  خوشحالم که اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی 4 کمیسیون فعال دارد و علاوه بر سخنان ریاست اتاق، رؤسای این کمیسیون ها هم نظرات خود را ارایه کردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت خود را عضوی از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی دانست و گفت: سال ها در منصب وزارت بازرگانی، مسئولیت شورای نظارت بر اتاق های ایران را داشتم، مسئول سازمان‌های صنفی کشور بودم و شورای عالی اصناف در دوران مدیریت بنده در وزارت بازرگانی تشکیل و قوانین آن به تصویب شد.
شریعتمداری بسیاری از نقطه نظرات اعضای اتاق را در این جلسه درست ارزیابی کرد و افزود: شما در صحنه عمل هستید و از نزدیک با مشکلات دست و پنجه نرم می کنید و بیش از همه ما به مسایل آشنایی دارید. اما اگر فضای کسب و کار و مسایل کلان اقتصاد کشور درست شود و عزم ملی برای تولید به وجود آید، در سایه آن بسیاری از مشکلات مطرح شده، به صورت طبیعی حل و فصل می‌شود.
وی بهبود فضای کسب و کار را اصلاح قوانین و مقررات برای ساده سازی تاسیس یک واحد در شروع و فعالیت آن در طول مسیر اعلام کرد و گفت: اگر این مهم تحقق یابد، انقلاب بزرگی در کشور به وجود می آید و ما در این زمینه گام هایی برداشتیم، اما جا برای کار بیشتری وجود دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت محدودیت منابع سیستم بانکی، مشکلات کسب برخی مجوزها از وزارتخانه های دیگر و محدودیت منابع در سیستم بانکی از جمله بالابودن نرخ و بهره را از مهمترین مشکلات مطرح شده توسط اعضای اتاق نام برد و افزود: باید برای حل و فصل این موضوعات اقدام شود زیرا منابع بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات  کافی نیست و راه حل آن افزایش سرمایه نظام بانکی است که باید بخشی از منابع صندوق توسعه ملی برای این کار تخصیص داده شود تا مجموعه توان پرداخت نظام بانکی افزایش پیدا کند.
شریعتمداری با تأکید بر لزوم کاهش نرخ تسهیلات بانکی، گفت: باید در این زمینه قدم برداریم تا از طریق بازار بین بانکی نرخ تسهیلات به نرخی معقول کاهش یابد.
وی با اشاره به تشکیل یک کمیسیون مشترک میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تصریح کرد: مطالب ارایه شده در این نشست به عنوان اولین دستور این کمیسیون مشترک قرار داده می شود و نتایج بحث و بررسی این موضوعات در کمیسیون به صورت جمع بندی در اختیار اعضا قرار خواهد گرفت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام به تشکیل جلسات بیشتری با اعضای اتاق ادامه داد: در موضوع مدیریت واردات که از طریق نظام تعرفه ها مقدور و ممکن می شود، نیازمند کمک اتاق به خصوص در زمینه فعالیت‌هایی که اختلاف بین منافع بخش‌های تولیدی (خصوصی وخصولتی) است، هستیم. همچنین ما تلاش کردیم تا موانع غیر تعرفه ای، در حد خدمات فنی، قرنطینه‌های دامی و نباتی باقی بماند و موانع غیرتعرفه ای جدیدی وضع نشود.
شریعتمداری اهلیت را یکی از مهمترین ویژگی های متقاضیان فعالیت در بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: این موضوع را اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی می تواند با کفایت انجام دهد. 
وی تشکیل یک کانون فکر برای رفع تضارب افکار و منافع در اتاق را راهگشا توصیف کرد و گفت: خروجی و برآیند این کانون در موضوعات مورد اختلاف محل استناد و مرجعیت ما نیز خواهد بود.
شریعتمداری با درخواست مشارکت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی برای تدوین استراتژی توسعه صنعتی  افزود: یکی از نیازهای کشور همین استراتژی است که به معاونت طرح و برنامه وزاراتخانه ماموریت دادیم این کار را پیگیری کند و  اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی می‌توانند در این مهم مشارکت کند که تا قبل از پایان سال استراتژی که مقبوولیت عامه داشته باشد، تدوین و ابلاغ شود. اتاق همچنین در تدوین استراتژی توسعه صادرات کشور که آقای خسروتاج در این زمینه ماموریت دارد نیز می تواند مثمر ثمر واقع شود. اتاق همچنین در رفع اختلاف میان واحدهای تولیدی و مدیریت واردات نیز می تواند وارد عمل شود.
 وی با اشاره به اینکه 85 هزار واحد های تولید کوچک( SME) بخش قابل توجهی از اقتصاد ایران هستند، گفت: از این واحدها ۸۱ هزار واحد زیر ۱۰۰ نفر نیرو دارد و وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حمایت از این SME ها برنامه راهبردی دارد که اتاق می تواند در این زمینه نیز همکاری و همفکری کند و معاونت طرح و برنامه وزارتخانه متکفل این کار است.
شریعتمداری نبودن شرکت‌های بزرگ صادراتی را از جمله مشکلات صادرات کشور دانست و افزود: اتاق بازرگانی با تجربه و توانایی خوبی که اعضای آن دارند در این حوزه نیز می تواند گام بردارند. همچنین برقراری ارتباط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی با اتاق های دنیا و ایجاد سرپل های ارتباطی با دیگر کشورها برای توسعه صادرات کشور تاثیر گذار خواهد بود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه توانایی راه اندازی خطوط تولیدی خودرویی مانند ایران خودرو و سایپا توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی وجود دارد، تصریح کرد: شما توانایی راه اندازی خط تولید سوم خودرو را دارید و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این زمینه حمایت می کند.
شریعتمداری با اعلام اینکه از بخش خصوصی واقعی حمایت خواهد شد، گفت: بازی تشکیل شرکت های صوری و کاغذی که قصد کلاهبرداری از ملت دارند را بر هم می زنم، اما بخش خصوصی واقعی نیز باید به صحنه بیاید و شانه اش را زیر بار کار بگذارد و اهلیت ها را کنترل کند که اتاق‌های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی نقش مهمی در این مهم دارند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اتاق های بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کارت بازرگانی را برای کسانی که واقعاً اهلیت بازرگانی و واردات و صادرات را دارند، صادر کند.
وی با اعلام اینکه معاونان وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در جلسات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شرکت کنند و از نزدیک در جریان دغدغه های فعالان بخش خصوصی قرار بگیرند، اضافه کرد: بخش خصوصی و دولت باید در کنار هم مسیر پیش روی اقتصاد کشور را سپری کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با تأکید بر اینکه شرکت های دانش بنیان و فناوری های نوین و پیشرفته باید در صنعت کشور جای خود را باز کنند، تصریح کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت در جهت ایجاد ارزش افزوده از طریق فعالیت های دانش بنیان حمایت می کند.
شریعتمداری گفت: دستیابی به رشد اقتصادی 7 درصدی بدون نفت نشان می دهد رکود نیست و اکنون با شرایطی که رشد اقتصادی منفی 6 درصد بود تفاوت دارد و ریل گذاری اقتصادی مناسب شد.
وی فرش دستباف را پیش از هر چیز هنر والای ایرانی و متعلق به هنرمندان این مرز و بوم دانست و افزود: امروز مشکلاتی نظیر کاهش حمایت ها و افزایش نرخ ارز بر این صنعت تاثیر گذاشته است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این جلسه از مهندس شافعی، ریاست اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی، هیات رییسه و اعضای  اتاق و فعالان بخش اقتصادی کشور در این جلسه حضور داشتند، تقدیر و تشکر کرد.